Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları ile FBI yetkilileri tarafından yapılan bir açıklamada 60 yaşındaki Zaldy N. Sabino’nun aldığı rüşvet yüzünden cezasıyla ilgili açıklama yapıldı,.Yapılan açıklamada  dava konusu ve kararla ilgili ayrıntılara yer veren ABD Adalet Bakanlığı yazılı açıklamasına göre, “Yargılanan Zaldy N.Sabino’nun  4 Ekim 2019’da  ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Liam O’Grady  tarafından suçlu bulunarak kendisine mahkumiyet cezası verirken Sabino’nun 87 ay hapis yatacağı ve ayrıca 25 bin dolar para cezası ödeneceği” açıklandı.

ALDIĞI RÜŞVET 521 BİN DOLAR

ABD Bölge Mahkemesi kayıtlarına göre Sabino, rüşvet olarak şirket sahibinden en az 521 bin 862 dolar nakit para aldığı ve bunun karşılığında da şirkete, milyonlarca dolarlık inşaat sözleşmesi ihalelerini kazanmasını sağladığı belirtilirken rüşveti veren şirketin bir Türk şirketi olduğu Sabino’nun kanuna aykırı ilişkiyi saklamak için yalan beyanlarda bulunduğu gibi mal beyanlarını da yapmadığının belirlendiği belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada ABD makamları Türk şirketi hakkında en ufak bir detay vermezken tarafından Washington Post gazetesi söz konusu şirketin ‘DVK İnşaat’ olduğunu ve rüşvet işinde aracılık eden kişinin de Deniz Türkkan olduğunu iddia ederken DVK İnşaat’ın Sabino sayesinde Yemen, Irak ve Türkiye’den milyonlarca dolarlık ihaleleri kazandığını da belirtti.

Deniz Türkkan’ın adı ilk olarak  tarihimize kara gün olarak geçen ABD’nin 2003’te baskın düzenlediği Süleymaniye’deki Türk askeri karakolunda bulunması nedeniyle geçmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz