Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, yaptığı açıklamada, yıllardır Çin pazarına girmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. 

Çin pazarının Türk ihracatçısı açısından önemli olduğunu dile getiren Yazgan, bu yıl Çin ile imzalanan protokolle temmuz ayından itibaren Çin’e kiraz ihracatına başladıklarını, ihracatın sezon ortasında resmiyet kazanmasına rağmen yüksek miktarda geliştiğini belirtti.

İmzalanan protokol sonrasında  700 ton kirazı Çin’e ihraç edildiğini belirten Yazgan. Çin pazarından gelen bildirimlere baktığımızda ürünün çok beğenildiğini duyuyoruz. Şimdi amacımız ürünün raf ömrünü arttırmak ve bu amaçla yeni bir çalışmaya başlanacağını söyleyen Yazgan” Çin bizim için çok büyük bir Pazar ve bu pazara hızlı bir giriş yaptık. Çin ile ihracatımız sezon başlangıcında olmuş olsaydı çok daha yüksek bir kapasite ile Çin pazarına girmiş oldurduk” dedi.  

Konu hakkında açıklamalarına devam eden Yazgan “ Afyonkarahisar bölgesinde bu yıl olumsuz iklimsel koşullardan dolayı kiraz ihracatından istedikleri sonucu elde edemediklerini bu dönemde beklenmeyen yoğun yağışlardan dolayı kirazda çatlamalar oldu. Afyonkarahisar’dan ihracat yapmak istiyorduk ama maalesef bunu sınırlı bir ölçüde yapabildik” dedi

ABD ve Çin’in arasında yaşanan ekonomik çatışmalarının Türk yaş sebze ve meyve sektörü için büyük bir avantaja dönüştüğünü, ülke olarak oradaki en ciddi problemlerinin vergi yükümlülüğü olduğunun altını çizen Yazgan karşılıklı politik görüşme ve anlaşmalardan sonra gümrük vergileri ABD aleyhine gelişince bizim için avantaj oldu. Bizde bu avantajı olumlu şekilde kullandık” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz