ABD Dışişleri Bakanlığı, 2018 yılının terörle mücadele çalışmalarını değerlendirdiği bir rapor yayınladı. Raporu açıklayan ABD Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Nathan Sales, Türkiye’nin Suriye politikalarına değindi ve Türkiye’nin ABD ile yaptığı mutabakatta yer alan güvencelere uymasının beklendiği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı rapor, 2018 yılını kapsıyor ve DEAŞ lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin ölümüyle neticelenen İdlib’deki operasyonun yanı sıra Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı raporda detayları ile yer bulmadı.

Raporu açıklayan Nathan Sales’e Türkiye’nin Suriye operasyonu ile ilgili işbirliği yaptığı gruplar ve Türkiye’nin düzenlediği operasyonunun ardından firar eden DEAŞ’lı teröristlere yönelik son durum soruldu.

Sales, muhalif grupların bazıları ile ilgili endişelerinin olduğunu, grupların Türk ordusuyla aynı disiplin düzeyine sahip olmadığını söyledi.

ABD’li yetkili, Türkiye’nin Suriye operasyonundan sonra firar ettiği öne sürülen DEAŞ’lı teröristlere yönelik verilen rakamlarla bilgileri yine doğruladı.

Sales, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği operasyondan sonra yaklaşık 100 DEAŞ’lı teröristin firar ettiğini, ancak bunların çoğunluğunun yeniden yakalandığını bildirdi.

Bağdadi’nin ölümünün ardından terör örgütünün liderliğine Kureyşi’nin getirilmesi de gündeme geldi. Nathan Sales, terör örgütünün lider kadrosunda yaşanan değişimden bağımsız bir şekilde sistematik baskıyla karşı karşıya kalmaya devam edeceğini, örgütle yalnızca askeri değil, mali açıdan da mücadelenin süreceğini söylemekle yetindi, örgütün Bağdadi’nin ölümünden sonra intikam saldırısı düzenleyebileceği olasılıkları ile ilgili olarak her şeye hazırlıklı olduklarının mesajını verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz