12 Eylül günü PKK’lı teröristler tarafından tuzaklı el yapımı bombanın Kulp ilçesine bağlı kırsal Ağaçkorur mahallesi mevkisinde infilak ettirilmesiyle şehit olan Hiyan aşiretine mensup 7 işçi şehit olmuştu. Hiyan aşireti Batman, Muş ve Diyarbakır gibi bir çok ilde terör örgütüne karşı mücadele vermiş ve 33 yılda toplam 59 şehit verdiler.

PKK terör örgütünün en büyük hedeflerinden biri olan Hiyan aşiret mensuplarına 1 Ocak 1995 ve 16 Mart 1995 yılında Kulp ilçesindeki Hamzalı mahallesinde düzenlenen saldırılarda aşirete mensup 23 kişi şehit edilmişti.

Hiyan aşireti mensuplarından Amil Yatçı yaptığı açıklamada “ Mahallemiz terör örgütü PKK ile olan mücadelesi ile bilinir. Biz PKK’yı hiç bir zaman kabul etmedik ve onlara karşı dik duruşumuzu sergiledik. 1985 yılından itibaren şehit vermeye başladık ve halen şehit veriyoruz. Allah’tan bu şehitlerimizin son şehitler olmasını temenni ederim. Son saldırıda 2 yaşında bebemizde şehit oldu 93 yaşındaki yaşlımız da şehit oldu. Babam 72 yaşında iken 1993 yılında 196 mermi ile şehit edildi. PKK’nın Kürtlerle bir alakası yoktur onlar Ermeni davasıdır. Aşiretimizin son ferdine kadar da biz PKK’yı kabul etmeyeceğiz. Bunları destekleyen ve gelir kaynağı HDP’li belediyelerdir. 1997 yılında köyümüze baskın yaptıklarında amca kızının evine zorla girip ekmek istemişler, amca kızımda sizlere verecek ekmeğimiz yok deyince 26 kurşunla şehit etmişler. Bir kadına 26 kurşun sıkan kişi nasıl bir Kürt olabilir. Nasıl bir vicdandır bu?  Biz her daim devletimizin yanındayız ve topraklarımızı korumak için PKK terör örgütü ile mücadeleye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz